
Про сприятливий вплив зеленого чаю на організм людини сказано вже чимало. Не секрет, що він прискорює обмін речовин. За таку властивість дієтологи люблять включати його в раціон бажаючих схуднути.
Антиоксидантну властивість - це здатність запобігати окислення вільними радикалами. Дана властивість зумовило застосування чайних екстрактів в косметології і в терапіях антіейдж (противікових). Що ж такого унікального входить до складу зеленого чаю?
Хімічний склад зеленого чаю
Речовини, які забезпечують смак, колір, аромат і фізіологічна дія чашки зеленого чаю, можна розділити на кілька груп:
- ефірні масла;
- флавоноїди;
- алкалоїди;
- амінокислоти;
- вітаміни;
- мінерали.
За лікувальні властивості зеленого чаю відповідають, перш за все, рослинні поліфеноли.
Флавоноїди зеленого чаю
Флавоноїди - це речовини поліфенольних природи, що містяться у всіх рослинах. Вони вважаються метаболітами рослинних тканин - проміжними продуктами процесів обміну речовин і енергії.
Найбільш вивчені флавоноїди зеленого чаю - це катехіни. У сухому листі їх 50-80%, що в кілька разів перевищує концентрацію цих речовин в чорному чаї. Рослинами катехіни використовуються як біологічно активні речовини, в тому числі і для захисту від різних патогенів: вірусів, грибків і бактерій.
Бактерицидні властивості чаю
Бактерицидними властивостями володіє катехін зеленого чаю - епігаллокатехін галлат (EGCG). Він викликає руйнування клітинної мембрани і лізис (розчинення) клітин. Ця речовина впливає також на деякі білки бактерій, провокуючи їх агрегацію (злипання), що призводить до зниження активності ферментів.
Епігаллокатехін (ECG) має специфічне спорідненість з білками бактерій, що викликає опір до антибіотиків пеніцилінового ряду. Зв'язуючись з ними, епікатехін галлат робить мікроорганізми чутливими до лікарського препарату.
Вплив на розвиток ожиріння
Катехіни зеленого чаю надають профілактику ожиріння. Пояснюється це двома основними механізмами:
- перешкоджають руйнуванню норадреналіну - гормону надниркових залоз («медіатора бадьорості»), який одним зі своїх дій викликає руйнування ліпідів;
- запобігають відкладенню жиру в організмі за рахунок активації руйнування преадіпоціти (клітин, з яких утворюються клітини жирової тканини).
Профілактика серцево-судинних захворювань
Катехін EGCG і квертецін зміцнюють серцево-судинну систему і перешкоджають розвитку атеросклерозу за рахунок зниження вмісту ліпопротеїдів низької щільності в крові.
Протиракові властивості
Флавоноїди, які входять до складу зеленого чаю, володіють потужними антиканцерогенними властивостями:
- викликають загибель ракових клітин;
- перешкоджають розвитку стійкості до ліків ракових клітин;
- зупиняють розростання ракової тканини;
- підсилюють дію інших протиракових препаратів, знижуючи їх шкода для всього організму.
- При цьому рослинні поліфеноли не завдають шкоди здоровим тканинам людини.
Флаваноіди чаю володіють також антиоксидантну та протизапальну дію; впливають на нервову тканину, зупиняючи розвиток хвороб Паркінсона й Альцгеймера.
Останнім часом зелений чай стає додатковим чинником в лікуванні багатьох серйозних захворювань. Більше корисних порад на сайті https://life-plus.com.ua де ви можете знайти найрізноманітніші поради з різних сфер діяльності людини, від рекомендацій лікарів до публікацій на юридичну тематику.